Aktualności
Znajdź najnowsze wiadomości dotyczące cyberbezpieczeństwa!
Znajdź najnowsze wiadomości dotyczące cyberbezpieczeństwa!
Filtruj:
Wyszukaj:
Rozwój technologii nie tylko napędza działanie świata w wielu aspektach życia, ale również niesie za sobą nowe niebezpieczeństwa. Jednym z nich są cyfrowe sieci maszyn zombie. To niezwykle groźne narzędzie w rękach atakujących, mogące zostać wykorzystane np. w atakach typu DDoS, które potrafią sparaliżować działanie banku, a nawet rządu danego kraju.
Końcówka 2020 roku przyniosła nam największy w historii atak, którego celem było uzyskanie dostępu do infrastruktury wielu organizacji publicznych i prywatnych na całym świecie. Ze względu na swoją skalę, atak Sunburst jest już uważany w środowisku cyberbezpieczeństwa za nowy standard ataków APT (advanced persintent threat).
24 maja amerykańskie i międzynarodowe organy ds. cyberbezpieczeństwa wydały porady dotyczące cyberbezpieczeństwa, aby ostrzec przed grupą hakerów znaną jako Volt Typhoon, która wydaje się być wspierana przez Chińską Republiki Ludową.
Narzędzia i metody ataku wykorzystywane przez hakerów, umożliwiają przenikanie do organizacji i poruszanie się w zaatakowanej sieci przez tygodnie a nawet miesiące, w poszukiwaniu cennych i poufnych danych. Tradycyjne rozwiązania do wykrywania anomalii opierają się głównie na monitorowaniu ruchu sieciowego i stosowaniu wcześniej zdefiniowanych reguł detekcji.
Chociaż termin AI (sztuczna inteligencja) jest obecnie szeroko stosowany, jego użycie czasami pozostaje niejasne lub niedokładne. Minsky i McCarthy, pionierzy w tej dziedzinie, opisali sztuczną inteligencję jako "każde zadanie wykonywane przez maszynę, które wymagałoby inteligencji od człowieka, gdyby miał je wykonać".
Jak przebiega atak i jak go wykryć przy użyciu rozwiązania NDR? Rozwój i cyfryzacja przedsiębiorstw powiązane są z ciągłą rozbudową przez nie systemów cyberbezpieczeństwa. Jednocześnie obserwowana jest coraz większa profesjonalizacja organizacji cyberprzestępczych, które dużo częściej przeprowadzają zaawansowane ataki o charakterze celowanym na sieci IT przedsiębiorstw.
Przez długi czas toczono debaty, próbując zdecydować, który z typów firewalla jest lepszy (statefull czy stateless). Potem zastąpiono to pytanie kolejnym "SIEM czy XDR". Dziś podczas targów poświęconych cyberbezpeczeństwu lub na spotkaniach z naszymi klientami bardzo często przedstawiciele firm zadają pytanie: "EDR czy NDR".
W czasach coraz bardziej wyrafinowanych cyberataków niezbędne wydaje się szyfrowanie danych, niezależnie od tego, czy są one wrażliwe, czy nie. Szyfrowanie to proces polegający na przekształcaniu tekstu jawnego i otwartego w kryptogram, czyli tekst zaszyfrowany. Aby operacja była w ogóle możliwa, potrzebny jest klucz algorytmu szyfrującego, który umożliwia utajnienie informacji i przesłanie jej w formie nieczytelnej dla osób trzecich.
Profesjonalizacja grup cyberprzestępczych powoduje, że stosowane przez nie metody i formy ataków stają się dużo bardziej zaawansowane. W celu ochrony cennych danych i zachowania ciągłości działania, organizacje zmuszone są wciąż redefiniować swoje strategie cyberbezpieczeństwa.
W 2021 grupa hakerska Team TNT uruchomiła kampanię Chimaera, której celem było kopanie kryptowalut. Dzięki niej grupa zyskała 8100 dolarów pasywnego przychodu, wykorzystując do tego ponad 10 000 zainfekowanych komputerów, także firmowych. Oszacowano, że koszty poniesione przez poszkodowane firmy przekroczyły 430 000 dolarów.